Böbrek ve İdrar Yolu Hastalıkları arasında yer alan idrar yolu iltihabı, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen enfeksiyona deniliyor. Sağlıklı bir insanın... İdrar Yolu İltihabı

idrar-yolu-iltihabi

      Böbrek ve İdrar Yolu Hastalıkları arasında yer alan idrar yolu iltihabı, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen enfeksiyona deniliyor. Sağlıklı bir insanın idrarında bakteriler yer almıyor. Mesaneye ya da böbreğe bakteriler girip idrarda çoğaldığı takdirde bu hastalık meydana geliyor.  İdrar yolları iltihabı arasında sistit olarak anılan mesane enfeksiyonu ya da piyelonefrit denilen böbrek iltihabı en yaygın idrar yolu iltihabını meydana getiriyor.

          İdrar yolları; böbrekleri, idrar kanallarını, idrar torbasını (mesaneyi) ve idrarın atıldığı kanalı (sidik borusu bir diğer deyişle üretra) kapsayan alana deniyor. İdrar yollarında iltihap olup olmadığının en kesin yolu idrar testi veya kültürü yaptırmaktan geçiyor.

          İdrar yollarının sık sık iltihaplanmasının en önemli nedenleri arasında şeker hastalığı ya da şeker hastalığından bir önceki aşama olan glukoz tolerans bozukluğu yer alıyor.  Bu yüzden hastalığa sık sık yakalanan kişiler hastalıkları tamamen iyileştikten sonra oral glukoz tolerans testi yaptırarak varsa bu hastalıklarını da tedavi ettirmeleri gerekiyor.  140 – 160 mg/dl arasında olması gereken kan şekeri bu düzeyi geçerse böbrek tübüllerinden geri emilemiyor bu yüzden vücutta bulunan şeker fazlası idrar tarafından vücuttan atılıyor. Zamanla idrarda bulunan şeker bakterilerin üreyerek kolonileşmesine zemin hazırladığı için idrar yolu enfeksiyonu oluşuyor. Bu nedenle idrar yolunda iltihap yaşayan kişinin yaşı kaç olursa olsun şeker hastalığı olup olmadığının araştırılması büyük önem taşıyor.

          İdrar yollarının iltihaplanmasına şeker hastalığı nedeni ile şekerde oluşan bakteriler dışında idrar yoluna anüs aracılığıyla girdiği tahmin edilen bakteriler de neden olabiliyor. Bakteriler anüsten idrar yollarına tuvalet temizliği sırasında tuvalet kağıdının önce anüse sonra da genital bölgeye değdirilmesi esnasında gelerek çoğalıyor ve buradan mesaneye hatta böbreklere kadar gelebiliyor.

          İdrar Yolu İltihabı Belirtileri

 • İşeme esnasında idrar yolunda yanma hissi olması,
 • Sık olarak işemeye ve az idrar çıkmasına rağmen işeme ihtiyacı duymak,
 • İdrarda kan gelmesi,
 • Gece işeme ihtiyacı ,
 • İdrarda irin ya da iltihap oluşması,
 • Kötü koku ve bulanık idrar,
 • Ateş,
 • Aşırı yorgunluk,
 • Gece terlemeleri,
 • Sırt, böğür ve kasıklarda ağrı meydana gelmesi,
 • Titreme,
 • Kusma

          İdrar yolu iltihabı, cinsel olarak aktif olan kadınlarda daha çok meydana geliyor. Ayrıca diyabetlilerle orak hücre anemisi ve idrar yolu bozukluğu olanlarda da sıklıkla görülüyor. Kadınlarda bu rahatsızlığın erkeklerden daha çok görülmesinin nedenleri arasında ise üretranın daha kısa olması ve anüse daha yakın olması gösteriliyor.

          İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için cinsel ilişki sonrasında idrar yolu ağzının temizlenmesi, hatta anal seksin prezervatif takılarak yapılması ve anal seks sonrası erkeğin cinsel organının kadının cinsel organına girmeden önce temizlenmesi (bağırsaklardaki bakterilerin idrar yollarına girme olasılığına karşı), bol su içilmesi, işeme ihtiyacı geldiğinde bunu tutmamak ve tuvalet temizliğinin hijyenik kurallar içerisinde yapılması dışkılardaki bakterilerin idrar yollarına geçmesinin önlenmesi için temizliğin önden arkaya doğru yapılması idrar yolu iltihaplarından korunmanın önemli yolları arasında yer alıyor.

          Ağrılı bir süreç olan idrar yolu iltihabı nasıl geçer? Şeklinde soruyan soruya yanıt olarak kesinlikle yatak istirahati, bol su, C vitamini ayrıca kahve, alkol ve şekerli yiyecekler yasağı ile antibiyotik tedavisi ile bu rahatsızlığın kısa zamanda geçmesi sağlanabiliyor

          İdrar yolu iltihabına ne iyi gelir sorusuna ise karnabahar ve maydanoz karışımından oluşan basit bir kür cevabı verilebiliyor.

          İdrar yolu iltihabı bitkisel tedavi yolları arasında ise keçiboynuzu pekmezinin içerisine altın otu, avokado yaprağı, hazanbel kökü, adaçayı, böğürtlen kökü, kırkkilit otu, kiraz sapı ve hıltan tohumunun eklenmesi ile oluşturulan bitkisel macunun (bitkilerin tamamı un halinde olmalı) sabah, öğlen ve akşam yemeklerden önce tüketilmesi ya da öğütülmeden çay olarak tüketilmesinin yanı sıra altınbaşak otu, papatya, mısır püskülü, böğürtlen çayı da idrar yolu iltihabı için iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir